Eetstoornissen, eetverslaving, emotie-eten

Een tweedaagse nascholing over eetstoornissen zoals beschreven in de DSM-V en de daarmee gerelateerde eetproblematiek zoals eetverslaving en emotie-eten.

Het vervullen van één van onze meest basale levensbehoeften is de laatste 50-60 jaar aardig ingewikkeld geworden. Een verstoorde relatie met eten komt steeds meer voor en kan zelfs levensgevaarlijk zijn en allerlei gezondheidsrisico’s met zich meebrengen. Als hulpverlener en therapeut, of misschien in je persoonlijke leven, kom je eten als coping gedrag regelmatig tegen. Het aanpakken van het ongewenste gewicht, over- of ondergewicht, speelt vaak de hoofdrol in de hulpvraag van de cliënt in plaats van de wens naar de oorsprong van deze destructieve coping te willen kijken.

In deze nascholing wordt eetproblematiek holistisch benaderd: psychische en fysiologische aspecten komen aan bod. We kijken zowel regulier (vanwege het gevaar dat kan bestaan) als integratief. Er wordt ingegaan op het verschil tussen ongewenste eetpatronen, conditioneringen, eetverslaving, emotie-eten en het herkennen van eetstoornissen en hoe hier in de praktijk veilig mee te kunnen werken. Verder gaan we uitgebreid in op het ontstaan van het eetgedrag vanuit mogelijk trauma en vroeg referentiekader. Daarbij aansluitend wordt achtergrondinformatie gegeven over de grote rol van onbewust gestuurd eetgedrag en hoe daar met een stappenplan en tools voor in de praktijk invloed op uit te oefenen is. In deze holistische aanpak worden o.a. handvaten aangereikt uit de CGT, Mindfulness, Past Reality Integrateion (PRI) en de reguliere medische en psychische benadering t.a.v. eetgedrag en obesitas.

INHOUD EN METHODE

  • Theorie en benadering van eetstoornissen regulier volgens DSM-V
  • Transdiagnostisch model voor eetstoornissen (Fairburn) en veranderende kijk op eetstoornissen vanuit mensbeeld
  • Veiligheid: “wat wel – wat niet” en hoe veilig werken
  • Typen eter en eetbuien
  • Oorsprong eetgedrag
  • Inzicht verkrijgen in triggers en oude onvervulde behoeften dmv PRI
  • Aanreiken van theorie en het aanleren van methodieken m.b.t. cravings, emotie-eten, conditionering en verslaving
  • Diverse technieken om in het hier en nu patroondoorbrekend te kunnen handelen.
  • Oefenen van aangereikte methodieken a.d.h.v. modellen, mindfulness, huiswerkopdracht (individueel en in tweetallen)
  • Stappenplan om toe te passen als hulpverlener of persoonlijk

WAT KAN JE NA DE KORTE TRAINING?

  • Je kan je cliënt heel gericht het mechanisme dat aanzet tot het verstoord eetgedrag, in kaart laten brengen.
  • Je beschikt over diverse tools die je cliënt IN HET MOMENT kan inzetten wanneer er cravings zijn.
  • Je hebt een stappenplan om een traject te doorlopen waarbij je op maat naar de eigen regie over het eetgedrag gaat.
  • Je kan herkennen of er al dan niet van een eetstoornis of eetbui sprake is (voorwaarden, kaders, subjectief en objectief).
  • Je weet wanneer een cliënt moet doorverwijzen naar gespecialiseerde zorg.

DOELGROEP
Hulpverleners, therapeuten en persoonlijke interesse.

LEES OOK
Een artikel / interview over deze korte training vind je hier.

Begeleiders
Jacqueline Vogelaar

Wanneer
2 dinsdagen
27 oktober en 10 november 2026
telkens van 10u tot 17u (1 uur lunchpauze)

Prijs
235 euro
195 euro
voor studenten van de I.V.-opleiding en geregistreerde I.V.-therapeuten

Profiteer van 15% korting

Als je 2 korte trainingen tegelijkertijd boekt en betaalt voor het academiejaar 2026 – 2027 krijg je 15% korting. Duid in het inschrijvingsformulier aan dat je 2 of meer korte trainingen boekt en de korting wordt meteen verrekend. Ga na je eerste boeking naar de volgende korte training en vul ook hiervoor het inschrijvingsformulier in. Beiden worden dan toegevoegd aan je winkelmandje voor je effectief afrekent.